Ve kterých zemích se žije nejlépe

Ostatní

Ve kterých zemích se žije nejlépe

Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami.

 Životní podmínky v Česku jsou při mezinárodním srovnání výborné. Dle studie OSN „Human Development Index 2015“ patří Česko mezi třicítku zemí s nejlepšími životními podmínkami. 

V každoročně zveřejňované publikaci „Human Development Index“ jsou jednotlivé země světa hodnoceny dle řady ukazatelů hodnotících kvalitu života občanů. V poslední publikaci vydané koncem roku 2015 bylo hodnoceno celkem 188 zemí. 

  • Všechny země se dají rozdělit do čtyř kategorií: velmi vyspělé země (49 zemí), vyspělé země (56 zemí), středně vyspělé země (38 zemí) a země s nízkou vyspělostí (45 zemí). Česku patří výborné 28. místo. Horší hodnocení než Česko má řada vyspělých zemí světa (např. Řecko, Estonsko, Katar, Andora, Chile nebo Portugalsko). 

Výsledný index kvality života ovlivňuje mimo jiné naději dožití, dostupnost a kvalitu vzdělání a zdravotní péče, příjem na obyvatele nebo ekonomické bohatství. Nejvyšší životní úroveň je v Norsku, Austrálii, Švýcarsku, Dánsku, Nizozemí, Německu, Irsku, USA, Kanadě a Novém Zélandu. V těchto vyspělých, svobodných a bezpečných zemích jsou velmi vysoké mzdy, výborné podnikatelské prostředí a fungující ve

Peníze hrají prim

Desítku zemí s nejlepšími podmínkami k života tvoří země s vysokou mírou osobní a ekonomické svobody s fungující ekonomikou a s dostupným vzděláním. Na ekonomické prosperitě vydělávají i občané vysokými mzdami a výbornými podnikatelskými podmínkami. Lepší finanční situace občanů se odráží i v kvalitnějších životních podmínkách. Ekonomická prosperita ovlivňuje životní úroveň občanů velmi významně. V zemích na předních místech jsou i nejlepší pracovní podmínky. Občané mají velkou šanci na vlastní seberealizaci v práci nebo podnikání, současně mají dostatek času na rodinu a koníčky. 

Bohatší žijí déle

V ekonomicky vyspělých zemích světa se neustále prodlužuje očekávaná délka života, novorozenci tak mají velikou šanci se dožít vyššího věku než jejich rodiče a prarodiče. Právě v zemích na předních místech je očekávaná délka života výrazně delší než např. v afrických zemích na konci žebříčku.

Vyspělá zdravotní péče je totiž velmi nákladná a nejvyšší očekávaná délka života je tak v nejbohatších zemích světa. Demografický údaj naděje dožití vyjadřuje, kolik v průměru roků se dožije novorozenec za předpokladu, že se během jeho života nezmění řád vymírání a další sledované demografické ukazatele. 

Osobní spokojenost

I v zemích s nejlepšími podmínkami k životu jsou někteří občané nespokojeni. Osobní spokojenost je individuálním stavem, který ovlivňuje celá řada i neměřitelných příčin. Základem spokojenosti je však dobrý zdravotní stav a možnost věnovat se činnostem, které přináší radost. Řada životních radostí a vymožeností je však závislá na financích, a proto ekonomická vyspělost hraje spolu s otázkou bezpečnosti a svobody zásadní roli při hodnocení životních podmínek v jednotlivých zemích světa. řejná správa. 

 zeme.jpg

 

Zdroj: Human Development Index, 11.05.2016



©2015 ZahranicniReality.cz. Všechna práva vyhrazena. | Podmínkami pro vkládání inzerce do databáze serveru ZahranicniReality.cz